Genel Jinekoloji

Erken ve Geç Ergenlik (Puberte)

Erken ve Geç Ergenlik (Puberte)

Erken ergenlik tanısı ne zaman konulur ve bakılması gereken belirtiler nelerdir? Ergenlik, çocukluk ve yetişkin dönem arasındaki biyolojik geçiş dönemidir. Normal ergenliğin zamanlaması ve klinik belirtileri­nin ortaya çıkması yeteri kadar tanımlanmış olup, patolojik değişiklik­lerin veya anormal değişikliklerin saptanmasını sağlayacak ölçüdedir.
Miyom (Leiomyoma Uteri)

Miyom (Leiomyoma Uteri)

Miyomlar tek bir düz kas hücresinden köken alarak gelişir. Miyomlar, genellikle fibroid olarak da anılırlar, yalnız fibroid terimi terminolojik olarak yanlış bir adlandırmadır. Çünkü tümör düz kas hücrelerinden oluşur, fibröz doku içermez.
Anormal Pap Smear

Anormal Pap Smear

Pap smear, 1940'larda George Papanicolaou tarafından geliştirilen, rahim ağzından spatula ve/veya fırça ile kazıma ile alınan hücrelerin tek hücre görünümü temelinde değerlendirilmesi ile yapılan bir tarama muayenesidir.
KPA izleminde genel kurallar nelerdir?

KPA izleminde genel kurallar nelerdir?

KPA hastası olan bir kadında diğer sorunların da gelişebileceğini ve rutin sağlık taramalarına ve önleyici tedbirlere gereksinim duyabilece­ği asla unutulmamalıdır. KPA hastası kadınlar toplumun geri kalanına gö­re akut ve ciddi hastalıklar geliştirme bakımından farklı değildir. KPA izleminde şunlar yapılabilir: