Prof. Dr. M. Murat NAKİ'ye sorular?

Hocam, 3 yılı geçkin bir süredir sağ kasığımda bir ağrı mevcut ve ağrım daha kısa zaman aralıkları ile kendini tekrarlıyor uykumdan ağı ile uyandığım zamanlar oluyor. 2 kadın doğum uzmanı, 2 ürolog ve bir genel cerrah olmak üzere 5 doktora gittim ama bir sonuç ve teşhis konulamadı. Kronik bir ağrı olduğu söylendi. Kronik bir ağrı sık ve insanı rahatsız edecek kadar bir ağrı olabilirmi. Hocam bu konuda beni bilgilendirebilir ve yönlendirebilirmisiniz. Teşekkür ederim. Saygılarla...

Derin infiltratif endometriozis olgularında buna benzer belirtiler olabiliyor. Gelin muayenenizi yapalım. 444 44 84

hocam ben temmuz 10 mıyom amelıyatımı historokopi yontemiyle oldum sımdı hala kanama devam ediyo bu normal mı hocam cunku nerdeyse on bes gun olacak ama kanamalar az bıde gecen hafta kahverengi akıntım vardı bu hafta kanamaya donustu tesekkurlerr

Size facebook üzerinden mesaj gönderdim, tekrar geçmiş olsun.

Hocam 38 yaşındayım, bundan bir ay önce doktora gittim, pap smear testi yaptırdım çok şükür birşey çıkmadı. Doktorum şuan için birşey olmadığını ama 6 ayda bir pap smear testini yaptırmamı gerektiğini söyledi. Sağlıklıysam neden test yaptırıyorum anlamadım? Sizce 6 ayda bir yaptırmam doğrumu? tavsiyeleriniz nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri Koruyucu Hizmetler Birimi (USPSTF), Pap smear tes­tinin 21 yaşından itibaren veya seksüel aktivite başlangıcından 3 yıl sonra (hangisi önce olursa) her kadına yapılmasını önermektedir. Ço­ğu kuruluşlar 2 veya 3 hücresel olarak normal yıllık smearden sonra Pap smear aralığının 3 yıla uzatılmasını önermektedir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Derneği (ACOG), rahim ağzında kanser öncüsü hastalık öyküsü, human papilloma virüs veya diğer seksüel geçişli en­feksiyonlar ve yüksek riskli seksüel davranışlı kişiler ile ilişkisi olan her­kese yıllık tarama önermektedir.

Kanser olmayan hastalıklar için yapılan rahim alınması ameliyatı sonrası Pap smear taramanın kesilmesi uygundur ve daha az tarama ile yanlış pozitif sonuçlardan doğacak potansiyel zararları engeller. USPSTF, daha önce tara­maya alınmış olan 65 yaşından büyük kadınlarda taramanın getirisi­nin az olduğunu tespit etmiştir. Amerikan Kanser Derneği'nin (ACS) yeni önerileri, rahimi alınmamış olan kadınlarda son 10 yılda anormal ve­ya pozitif test sonucu yoksa 3 ardışık normal veya negatif test varlığında 70 yaşında taramanın kesilmesini desteklemektedir.

Hocam, ikiz bebek bekliyoruz. Arkadaşlarım ikiz gebeliklerin riskli olduğunu söylüyorlar. İkinci bebeğin yoğun bakıma alınması gerektiği en az 2 hafta küvezde kalması gerekiyormuş doğrumudur?

Tekil gebeliklerle kıyaslandığında ikizlerde kayıp üç ila altı kat daha fazladır. kayıpların en sık sebebi çoğul gebeliklerin %50 ‘sini etki­leyen erken doğumdur. Yine hastalıklar da artmıştır. Her ek bebek için beklenen gebelik süresi 4 hafta kadar azalmaktadır, ikizlerde tekil gebeliklerle kıyaslandığında beyin hasarı 4 kat artmıştır ki bu oran üçüzlerde daha da fazladır (17 kat).

Doğum sonrası da yenidoğanların, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı daha fazla olmakta ve hastanede daha uzun süre kalma eğilimi göstermektedirler. Hemen hemen tüm dördüzler yoğun bakım ihtiya­cı duymakta ve ortalama 60 gün hastanede kalmaktadırlar. Diğer komplikasyonlar içinde doğumsal anomaliler, doğum travması, oksijensiz kalma, kordon dolanmasına bağlı rahim içinde oksijensiz ve/veya ölüm, gelişme geriliği, suyun fazla olması ve spontan düşükler sayılabilir.

Soru Gönderin

Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Formu Doldurunuz